OMEGA - 3
Oluline ja asendamatuOmega-3 on asendamatu pika ahelaga polü-küllastamata rasvhape, mida inimkeha ise ei tooda, seega peame seda terve oma elu regulaarselt koos oma toiduga tarbima.
Tuleb arvestada sellega, et omega-3 rasvhapped on peamine koostisosa, mis moodustab organismi rakumembraane, seega on nad uute rakkude tootmiseks hädavajalikud ning asendamatud pea kõikide organite korralikuks funktsioneerimiseks.
Kahjuks meie laiuskraadil saadaolev toit ei suuda meid varustada vajaliku koguse omega-3ga. Selleks, et kindlustada terve ja tugev keha igas vanuses, on soovitatav võtta omega-3 rasvahappeid koos toidulisanditega.
Omega-3 rasvhapped on olnud oluline toitaine juba inimkonna algusaegadest peale. Asendamatute rasvhapete omega-6 ja omega-3 suhe ürginimese toitumises oli 1:1. Tänapäeval on see suhe 10:1, sest omega-6 sisaldavate toodete hulk meie toidulaual – taimeõlid, liha, teraviljad – on märgatavalt tõusnud, kuid omega-3 rasvhappeid sisaldavate toodete hulk on vähenenud. See märgatav tasakaalutus omega-6 ja omega-3 vahel, mis põhjustab mitmeid tervisehäireid, on veel üks tähtis argument omega-3 igapäevase tarbimise vajalikkusele.
POTENTSIAALSED MÄRGID OMEGA-3 PUUDULIKKUSEST INIMKEHAS
- Kuiv nahk;
- Kananaha sarnane nahk õlgadel;
- Kõõm;
- Kahvatud küüned;
- Silmade kuivus;
- Suu kuivamine;
- Rasvaste toitude isu;
- Jäigad või valulikud liigesed.
MERE-FOSFOLIPIIDID
Omega-3 rasvhapped, mida krillõli sisaldab, on mere-fosfolipiidide kujul (vastupidiselt kalaõlile, mis sisaldab omega-3 rasvu triglütseriidide kujul). See teeb krillõlist omega-3 allika, mis aitab inimkeha rakkudel rasvu kergemini ära tunda ja omastada.
Fosfolipiidid on elusolendite rakumembraanide põhiline koostisosa, mis kindlustab nende voolava, paindliku struktuuri. Lisaks saavad membraanid tänu fosfolipiididele vajalikke toitaineid ning väljuta jääkmaterjale. Nad on rakumembraanide põhilised koostisosad, sest nende molekulidel on nii vett ja õli imavad (hüdrofiilsus) kui ka vett tõrjuvad osad (hüdrofoobsus).